Cestujeme s deťmi. Seychelly – raj na zemi.

Autor: Peter Cmorej | 24.4.2019 o 16:46 | (upravené 1.5.2019 o 22:07) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  2897x

Kamaráti sa ma už viac krát pýtali, kedy z našich ciest niečo napíšem. Keďže o Seychelloch veľa užitočných informácií dostupných nie je, prvá exotika už aj s naším drobcom je na to ako stvorená.

Našu dovolenku sme absolvovali na prelome januára a februára 2019. Náš itinerár pozostával z ostrovov Mahé (4 noci) – Praslin (5 nocí) – La Digue (5 nocí). Dve noci na Mahé sme mali na začiatku, dve na konci. Seychelly sú bývalá francúzska a britská kolónia. Okrem týchto dvoch jazykov, je tretím oficiálnym jazykom kreolština. Ľudia sú tu veľmi tolerantní a priateľskí. Pripravte sa na veľa reggae a more rastafariánov.

Seychelly ležia skoro na rovníku. Pribaľte si opaľovák aspoň 25-ku. Ale aj taká 50-tka je na spálené plecia na nezaplatenie. Noci sú teplé, žiadne dlhé oblečenie sme nevyužili. Fauna a flóra je bohatá, nežije tu však nič, čoho by ste sa mali báť. Žiadne očkovania navyše nie sú potrebné. Platí sa rupiami (1€ = 15,8 rupii), jazdí sa vľavo a zástrčky sú britské. Sezóna je celoročne, Seychelly nie sú ani v oblasti cyklónov.

A je to raj na zemi. V nasledujúcich textoch budem striedať praktické informácie so zážitkami z našej cesty.  

Lietame s deťmi. Cez Londýn.

Z našich predchádzajúcich ciest s Maťkom sme pochopili, že maximálny let, ktorí sme schopní bez ujmy zvládnuť s dieťaťom na kolenách, je približne 3,5 hodiny. Predsa len, dieťa potrebuje trochu priestoru a aj vy už toho máte po troch hodinách tiež akurát dosť. Takže aj keď Maťko zatiaľ vlastnú letenku nepotrebuje, kupovali sme na ďalekú cestu letenky tri.

Okrem ceny a shortlistu destinácií, kde nehrozia žiadne zdravotné riziká, sme chceli let rozdelený tak, aby ani jedna časť ideálne nepresiahla 8 hodín, a ten dlhší let bol v noci. Osem hodín preto, lebo to máme overené ako hranicu bolesti, po ktorej už každá minúta začína trvať večnosť. Nad 10 hodín už idem z kože vyskočiť.

Tip: ak chcete kúpiť letenku aj pre drobca, môžete naraziť na jeden praktický problém. Niektoré spoločnosti majú pri zadávaní údajov o cestujúcich na tvrdo nastavené, že rok narodenia nesmie byť taký, aby cestujúci bol mladší ako dva roky. V tom prípade zadajte ako rok narodenia najbližší možný a po kúpe kontaktujte podporu portálu, nech rok narodenia zmenia na správny.

Napriek náročným kritériám sme letenky našli. Z Londýna, super cena, 400 eur osoba. Nevadí, však tam sa dostaneme za pár drobných, hovorím si. Áno, ale až po kúpe som si všimol, že letíme z Gatwicku, kým z Bratislavy sa dostanete iba na letiská na opačnom konci mesta - Stansted (Ryanair) alebo Luton (Wizzair). Keby som vtedy trochu rozmýšľal, pozrel by som, či nelieta na Gatwick niečo z Viedne. A lieta – Easyjet a spoločnosť Level.

Ak už musíte v Londýne meniť letiská, nebojte sa, nie je to nič hrozné. Medzi Stanstedom a Gatwickom chodí priamy autobus (po obchvate). Trvá to síce tri hodiny, ale z toho sa asi hodinu motá po Heathrowe, ktoré je v polke cesty. Spoj medzi Gatwickom a Lutonom je lepší, vlak Thameslink ide priamo cez Londýn. Keďže sme na presun medzi letiskami mali celý deň, dali sme si v Londýne prechádzku, dobrý obed a ja som stihol vbehnúť dokonca aj do múzea pozrieť Moneta, ktorého som ešte nevidel. Batožinu sme si nechali cez LuggageHero v suvenír shope rovno pri stanici. A áno, cestou tam aj späť sme si dali v Londýne po jednom prenocovaní. Celá londýnska zastávka nás stála asi 600 eur (aj s letenkami), čím sme sa zo super ceny za letenku 400 eur dostali na priemernú cenu 600 eur. Rozsekať si cestu na drobné má aj svoje výhody. Dieťa sa má kde vybehať a Maťko to celé zvládol na jednotku.

Tip: Online check-in urobte čo najskôr, aby ste si mohli vyberať miesta na sedenie. Ak ste traja, zaberte si miesta v štvorke. Pravdepodobnosť, že niekoho posadia na jedno voľné miesto vedľa vás, je nízka. Tak sa aj stalo. My sme toho síce veľa nenaspali, ale Maťko spinkal rozvalený cez dve sedačky ako pán.

Náš výlet som mohol ešte vylepšiť, ak by sme na ceste späť vystúpili v Istanbule, čo bola naša medzistanica. Z Istanbulu do Viedne by to bolo podstatne šikovnejšie, a navyše asi aj lacnejšie. Keďže mi to napadlo až počas cesty, ani som neskúsil, či by s tím helpdesk Turkish airlines súhlasil. Pozor! toto je možné skúšať iba na ceste naspäť. Vo všeobecnosti platí, že ak nenastúpite na let tam, kde cesta začína, celá letenka sa od počiatku ruší. Už som viac krát počul, že niekto sa chcel na let pripojiť v „medzistanici“, lebo mu to viac vyhovovalo, a nakoniec zistil, že docestoval.

Mahé

Mahé je najväčší ostrov, s hlavným mestom Victoria a jediným medzinárodným letiskom, čo znamená, že vždy doletíte na Mahé. Niektorí rovno z letiska utekajú na trajekt smerujúci na niektorý z ostrovov, zažiť tie „pravé“ Seychelly. Je to chyba, pozerať je čo aj na Mahé. Mimochodom, medzi letiskom a prístavom je 10 kilometrov, ktoré môžete absolvovať buď autobusom (10 eur osoba) alebo taxíkom za 500 rupií (cca 34 eur).

Nebude to lacná dovolenka. Rovnako ako iné ostrovy, ktoré boli v minulosti pod nadvládou Britov, či Francúzov, aj Seychelly sa cenami rýchlo prispôsobili európskym pomerom. Jedlo v reštaurácii sa začína na 20 eurách a slušných ubytovaní pod 50 eur/osoba/noc veľa nie je.

Naspäť k Mahé. Našu dovolenku sme začali výletom na Beau Vallon, kde sa nachádza väčšina rezortov na tomto ostrove. Obrovská pláž nám hneď vyčarila úsmev na tvárach. Aj keď v tomto ročnom období mala byť vraj pláž znečistená morskými riasami, nevideli sme snáď ani jednu. Na Beau Vallon, hneď v prvý deň, sme natrafili aj na najlepšiu reštauráciu za celý náš pobyt. Indická reštaurácia Mahek je skutočne výnimočná. Syrový a kokosový naan boli fantastické, chutili aj Maťkovi, a lepšie octopus curry sme na Seychelloch nejedli. Do Maheku sme sa vrátili aj posledný deň pred naším odletom.

Aj prvé dva dni na začiatku dovolenky, aj posledné dva pred odletom sme bývali na Les Canelles. Je to najmenej kľukatá cesta z jednej strany ostrova na druhú a krajšie pláže sú na tejto južnej polovici ostrova. Aby ste mali predstavu o vzdialenostiach na Mahé, na Beau Vallon, ktorá je skoro úplne na severe, nám to trvalo autom asi štyridsať minút.

Prvýkrát sme bývali v Anse Royale Panorama View, druhýkrát v Stephna Residence. Kým Stephna Residence vrelo odporúčame – krásne, priestranné a čisté apartmány, malý bazén a až výnimočná starostlivosť o zákazníka (bookli sme cez Agodu) – Anse Royal až tak nie. Ubytovanie je tiež pekné, pán domáci ochotný, ale je to v takom šialenom stupáku, že doteraz neverím, že sme sa tam vyškrabali. Domáci musel prísť pre nás, lebo Google mapy nás zaviedli úplne inam, kde sme dokonca autom zapadli a už sme si mysleli, že tam zomrieme sami v lese. A veru, ak by po nás neprišiel, sami by sme to nikdy nenašli. Až na tento nepríjemný zážitok hneď v prvý deň prebehla naša dovolenka bez problémov.

Tip: každé ubytovanie a cestu k nemu si pozrite na Google mapách cez Streetview. Vždy si to hovorím a vždy na to zabudnem. A potom zapadnem niekde v lese.

Pláže

Na východnom pobreží je iba jedna pláž, ktorá stojí za zmienku a to hneď tá najznámejšia - Anse Royal. Je to zároveň jediná pláž na Mahé s ikonickými kameňmi, ktoré vidíte na každej fotke zo Seychell. Paradoxne, na ostrovoch Praslin a La Digue uvidíte podobné kamene na každej druhej pláži. Anse Royal je samozrejme cieľom výletu každého turistu a keďže je celkom malá a parkuje sa rovno pri ceste, niekedy je problém sa na ňu dostať. Aj keď vyslovene preplnená nebola ani raz (chodili sme okolo nej na ubytovanie), väčšie súkromie si užijete na iných plážach. Za návštevu a pár fotiek však stojí.

Kým z pláži na východnej strane ostrova by ste mohli byť aj sklamaný, západné pobrežie vám to plne vynahradí. Úplne na juhu nájdete podľa nás jednu z dvoch najlepších pláží na Seychelloch - Anse Intendance. Odporúčame západ slnka, je to zážitok. Vďaka veľkým vlnám si síce nezaplávate, ale tá azúrová farba vody a biela čistučká pláž vám to vynahradia.

Pekné pláže nájdete pozdĺž celého západného pobrežia. Anse Takamaka, Petite Anse, Anse La Mouche sme pre krátkosť času iba prebehli, ale všetky vyzerali veľmi dobre. Na Petite Anse sa ide cez hotelový komplex Four Seasons. Na opačnej strane ostrova, na severnom cípe, určite nevynechajte zátoky okolo Port Launay. Prvá zátoka s malým ostrovom blízko brehu je až pitoreskne krásna a táto morská rezervácia je vraj rajom pre šnorchlovanie. Žiaľ, do Port Launay sme sa dostali až posledný deň našej dovolenky a šnorchlovanie som musel oželieť. Kto si chce užiť súkromie, domáci ho ochotne zavezú na asi kilometer vzdialený a neobývaný Terezin ostrov. Chlapec snažiaci sa predať mi kokos opisoval pláž na ostrove superlatívmi.

Iba o pár sto metrov ďalej je druhá zátoka s krásne bielym pieskom a pozvoľne sa zvažujúcim dnom. Toľko detí sme nevideli asi na žiadnej pláži. V zátoke nebola ani vlnka a aj hotel schovaný v stromoch sa očividne špecializuje na rodiny s deťmi. Táto pláž patrí medzi tie ľudnatejšie. Napriek tomu, že Port Launay aj Beau Vallon sú obe na severnom cípe ostrova, leží medzi nimi prírodná rezervácia a cesta medzi nimi nevedie. Z jednej strany na druhú sa viete dostať iba horským prechodom o niekoľko kilometrov nižšie.

Hlavné mesto Victoria pôsobí skôr ako zaspatá dedina. Centrum tvoria 2-3 ulice, obchody sa zatvárajú o piatej večer a reštaurácie musíte skoro hľadať. Nakoniec sme našli dve. V úplnom centre nájdete ešte dve presklené budovy, predražené stánky so suvenírmi a na najrušnejšej križovatke v meste miniatúrnu kópiu londýnskeho Big Benu. Zaujímavejší je umelý ostrov milionárov Eden Island, asi kilometer od centra, ku ktorému sa ešte vrátim v ďalšom blogu.

Ak by som mal našu dovolenku absolvovať ešte raz, zmenil by som jedinú vec. Mahé by som nedelil na dva dni na začiatku a dva dni na konci. Moja obava z dopravy z ostrova na ostrov v deň odletu bola zbytočná, obzvlášť keď sme leteli až podvečer. Trajekty chodia každú chvíľu, nemuseli by sme celý deň voziť v aute batožinu a najmä, mali by sme na Mahé o jeden plnohodnotný deň, nespojený s cestovaním, viac. Mahé by si ho zaslúžilo.

Sú Seychelly vhodné pre deti? Čo Maťko jedol? Je dobrý nápad požičať si auto? Nabudúce nielen o ostrovoch Praslin a La Digue.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?