Výstavbu sme zastavili. Ešte však nie je koniec.

Autor: Peter Cmorej | 22.10.2018 o 17:47 | Karma článku: 4,14 | Prečítané:  1846x

V tesnom susedstve gymnázia Einsteinova mali vyrásť dve 18 poschodové stavby. Z jednej strany Einpark, z druhej stavba developera Microtech. 

Pozemok bol pred rokmi predaný dcérskej firme Microtechu za účelom postavenia nízkopodlažnej zástavby a verejného parkoviska. Developer však všetkých oklamal a situácia vyzerala niekoľko rokov beznádejne.

Nádej opäť svitla, keď developerovi vypršala platnosť stavebného povolenia. Nelenili sme a len čo stavebný úrad potvrdil stratu platnosti povolenia, schválili sme na pozemku obstarávanie územného plánu zóny (ÚPZ). Obyvatelia sa už začínali tešiť, že ich roky márny boj sa schyľuje k šťastnému koncu. Lenže aby sme mohli zaregulovať výstavbu na pozemku, musí byť potvrdená aj neplatnosť „vodoprávneho povolenia“, o ktorom rozhoduje Okresný úrad, odbor životného prostredia.

A ten povedal, že developer mu predložil dôkazy o začatí stavby v termíne, napriek tomu, že obyvatelia si fotili neporušený pozemok aj s novinami vydanými týždeň po vypršaní stavebného povolenia, aby bol dátum fotky nespochybniteľný.

Nepomohlo. Miroslava Grigerová a jej kolegyne trvali na tom, že oni žiadne dôkazy posudzovať nemusia a povolenie je naďalej platné. Proti ich rozhodnutiu som podal postupne podnet na prokuratúru, sťažnosť na ministerstvo a nakoniec aj žalobu na súd. Uplynul rok a vedúca odboru životného prostredia, Miroslava Grigerová, je vo väzení. NAKA ju obvinila z korupcie.

Či sa korupcia týka aj nášho prípadu, nevieme. Ministerstvo sa sťažnosťou odmietlo zaoberať a prokuratúra usúdila, že to nie je v ich kompetencii. Rozhodnutie podať žalobu sa ukázalo ako správne. Ak by sme čakali na prokuratúru, zmeškali by sme lehotu na podanie žaloby proti rozhodnutiu orgánu verejnej správy. Krajský súd v Bratislave je však už vyše roka nečinný, napriek tomu, že mu boli doručené rozhodnutia všetkých orgánov, ktoré sa vecou odmietli zaoberať.

Medzičasom dostal krajský súd ešte jednu žalobu. Prokuratúra nás žaluje za vraj nezákonné rozhodnutie obstarať na pozemku územný plán zóny. Zaujímavé, že dôvody uvádzané v žalobe nebránili obstarať v iných mestských častiach už niekoľko ÚPZ. Nechcem špekulovať, kto je za podanou žalobou, ale (vraj) o tejto žalobe už krajský súd rozhodol, kým tou našou sa ešte nestihol zaoberať.

Situáciu môže ešte zvrátiť Ministerstvo výstavby, ak by sa konečne odhodlalo vydať metodické usmernenie tak, ako mu káže zákon. Zmenu môžu priniesť aj mestskí poslanci cez doplnenie územného plánu mesta alebo nový starosta vyhlásením stavebnej uzávery.

O všetkom nakoniec rozhodujete vy, občania. 10. novembra v komunálnych voľbách a najneskôr o rok a pol vo veľkých voľbách. Ak si zvolíte slušných reprezentantov, podarí sa nám, dúfam, poraziť nielen týchto gaunerov.

Autor kandiduje za miestneho a mestského poslanca v Petržalke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Odvolaný Kičura platil za právne služby aj novej štátnej tajomníčke Brunckovej

Ako začínajúca právnička sa mihla aj pri firme z nástenkového tendra.

Dobré ráno

Dobré ráno: S Orbánom sa musí EÚ vysporiadať hneď po víruse

Nie je pravda, že únia v čase pandémie nič nerobí. Robí to, čo sme jej dovolili.


Už ste čítali?