Klamári z Národného osvetového centra

Autor: Peter Cmorej | 24.6.2016 o 15:51 | (upravené 29.12.2016 o 17:36) Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1978x

K môjmu predchádzajúcemu blogu o ohýbaní verejného obstarávania pri akcií Východná 2016 vydalo Národné osvetové centrum stanovisko.

Už staré slovenské príslovie hovorí, že trafená hus zagága. Asi takto je možné hodnotiť stanovisko Národného osvetového centra k môjmu predchádzajúcemu blogu. Poďme pekne po poriadku a aj s detailami. Národné osvetové centrum vo svojom stanovisku uvádza, že „Ubytovanie Východná 2016“ realizovalo na trikrát prostredníctvom elektronického systému EKS. Len akosi pozabudlo na skutočnosť, že v karanténe EKS systému sa dňa 12.4.2016 objavilo „Ubytovanie6 Východná 2016“. Teda nie trikrát pani štatutárka, ale šesťkrát. V histórii EKS systému je to možno rekord, šesťkrát vypisovať tú istú verejnú súťaž.  

Základným problémom Národného osvetového centra bolo, že nevedelo, čo vlastne chce vysúťažiť.  V prvom kole, ktoré vyhrala naša cestovná kancelária, bolo uvedených 1560 osobonocí v termíne 30.6.-4.7. 2016 s cenovým limitom niečo nad 17 000 EUR. Zadanie bolo ale tak nezrozumiteľné, že každý si to mohol vysvetľovať po svojom. Po následnej konfrontácii, čo vlastne Národné osvetové centrum očakáva, vysvitlo, že požadujú ubytovanie v hoteloch a penzionátoch s raňajkami za priemernú cenu 11 EUR/osoba/noc.  Že je to zjavný nezmysel, na to prišlo aj Národné osvetové centrum. Požiadalo nás, či budeme súhlasiť so zrušením zmluvy. Tu sme urobili aj my chybu, že sme  z dôvodu korektnosti súhlasili s dôvodom zrušenia zmluvy z titulu nedodania jednotkovej ceny ubytovania (čo ani nebolo možné) a netrvali sme na skutočnom dôvode zrušenia zmluvy a to na neschopnosti Národného osvetového centra jasne a presne naformulovať podmienky verejnej súťaže.

Druhé kolo verejnej súťaže sme opätovne vyhrali my. Celkový počet osobonocí bol 2338 v termíne 28.6.-4.7. 2016 s vysúťaženou cenou 29 990 EUR. V zadaní boli presne špecifikované obce a mestá, kde ma byť ubytovanie v rozdelení hotely, penzióny, internáty. A tu sa začína hra s emailami. Národné osvetové centrum tvrdí, že sme im boli schopní zabezpečiť iba 1662 osobonocí, čo dokazujú emailom a preto sme vraj veľmi radi podpísali odstúpenie od zmluvy. Zabudli však dodať, že ten email si sami napísali a vypýtali, tu je dôkaz, a kolegyňa len doplnila čísla podľa jednotkových cien ubytovania, ktoré si oni sami určili. Že je to hlúposť a nie je to 2338 osobonocí na ktoré znie zmluva, sme zistili za pár minút a už sa necelú hodinu išiel opravný email, ktorý znel na 2338 nocí tak ako znela zmluva. To už ale Národné osvetové centrum nespomína, lebo to dokazuje, že klamú a žiaden dôvod na odstúpenie od zmluvy v skutočnosti nebol.

Samotný dôvod, ktorý si Národné osvetové centrum vymyslelo pre opätovné ukončenie zmluvy, nie je až tak podstatný. Podstatné je, že tretíkrát sme sa do verejnej súťaže nezapojili, nakoľko Národné osvetové centrum nechalo pôvodný rozpis ubytovania, ktorý jednoducho nebolo možné splniť. Na žiadaných miestach sa fyzicky nenachádza taký počet miest na internátoch, ktoré Národné osvetové centrum v súťaži požadovalo. Upozornili sme Národné osvetové centrum, že tejto súťaže sa nezúčastníme. Verejná súťaž sa síce zrealizovala, ale Národné osvetové centrum ju opätovne zrušilo.

Neskôr sa v karanténe EKS systému objavilo v súvislosti s folklórnym festivalom  Východná 2016   „Ubytovanie 4“, neskôr „Ubytovanie 5“ a 12.4. 2016 už spomínané „Ubytovanie 6“. Tu už Národné osvetové centrum rozšírilo internátne ubytovanie aj na možnosť ubytovania v chatkách. K vypísaniu ďalšej verejnej súťaže už ale nedošlo.

Na základe čoho pani štatutárka a jej podriadený priamo oslovili pána Szelepcsényiho, mladíka, ktorý nikdy nič podobné nerobil a ktorý sa rovnako ako my nezúčastnil na treťom kole verejnej súťaže?

Trváme na našom stanovisku, že v druhom kole verejnej súťaže sme vysúťažili 2338 osobonocí za 29 990 EUR pri ubytovaní v hoteloch a penziónoch s raňajkami (!), kým „víťazný“ uchádzač, pán Szelepcsényi, ponúkol len ubytovanie 2285 osobonocí za 35 196 EUR, bez raňajok (!).

Nejde o žiadnu fabuláciu a neoprávnený zásah do dobrej povesti Národného osvetového centra, ale o poukázanie na podvody a manipulácie v Národnom osvetovom centre.

A už len nakoniec. Ak si pozriete zmluvy o zabezpečení ubytovania Východná 2014, 2015 zistíte, že Národné osvetové centrum uzatvorilo zmluvy o poskytovaní služieb s dodávateľmi, ktoré na to nemali príslušné živnostenské oprávnenie. A to sme sa radšej na ďalšie roky ani nepozerali.

Ing. Július Cmorej, riaditeľ CK PAXTRAVEL

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

CYNICKÁ OBLUDA

S Igorom nevybabreš

Vláda bude dostávať údaje od operátorov, aby pod hrozbou pokuty kontrolovala ľudí vracajúcich sa zo zahraničia.

Historička architektúry: Čo sa deje v Tatrách, to by si v Alpách nedovolili

Henrieta Moravčíková o vývoji v národnom parku.

Gröhling neodstúpi, prácu by teraz napísal lepšie

Ministra mrzí, že téma diplomových prác sa politizuje.


Už ste čítali?