Národné osvetové centrum predražilo Východnú skoro o 20 %

Autor: Peter Cmorej | 7.6.2016 o 17:46 | Karma článku: 9,07 | Prečítané:  2958x

Verejné obstarávanie rušili tak dlho, až kým zákazku nedostal ten správny... a skoro o 20 % drahší. 

Tento krátky príbeh nie je ničím výnimočný. Namiesto vysúťaženia najlepšej ponuky za najlepšiu cenu ohýbali v Národnom osvetovom centre súťaž, zákon a morálku tak dlho, až kým nedostal zákazku ten, pre koho bola určená.

Naša rodinná cestovná kancelária PAXTRAVEL sa zapojila do verejného obstarávania na zabezpečenie ubytovania a stravovania počas festivalu Východná 2016, ktoré vypísalo Národné osvetové centrum cez Elektronický kontraktačný systém. Verejné obstarávanie sa muselo viac krát opakovať, nakoľko Národné osvetové centrum opakovane nesprávne špecifikovalo predmet zákazky a raz vyhral uchádzač, ktorý ani len nedisponoval príslušným živnostenským oprávnením.

Dňa 1.3.2016 sme posledné VO opäť vyhrali, čoho výsledkom bola táto zmluva na 29 990,- Eur. Z Národného osvetového centra nás však už po x-tý krát kontaktovali, že sa ospravedlňujú, ale opäť to musia zrušiť, lebo voľačo vážne treba zasa zmeniť. 

Povedali sme si dobre teda, s dohodou o skončení zmluvy sme súhlasili a čakali sme na vyhlásenie nového VO. Ubytovanie, viac ako 2000 lôžok, sme mali naďalej rezervované. Však Východnú predsa nezrušia. Začiatkom mája sme sa však od ubytovacích zariadení dozvedeli, že ich obieha istý pán Szelepcsényi, ktorý tvrdí, že ubytovanie na festivale bude zabezpečovať on a že nech ubytovacie kapacity dajú jemu.

Následne bola na Centrálnom registri zmlúv zverejnená Zmluva o poskytnutí ubytovacích služieb medzi Národným osvetovým centrom a Ing. Jurajom Szelepcsényim za 35 196,- Eur, tu. Národné osvetové centrum využilo novelu Zákona o verejnom obstarávaní, ktorá s účinnosťou od 18.4.2016 zvýšila limit pre podlimitné zákazky v oblasti služieb, vďaka čomu mohli obísť EKS a uzatvoriť zmluvu na základe priameho oslovenia.  Našu firmu, ktorá im opakovane ponúkla najnižšiu cenu, v priamom ponukovom konaní neoslovili. Mimochodom, to je tá istá novela, vďaka ktorej agentúra EVKA robila predstavenie loga nášho predsedníctva.

Zmluva s našou spoločnosťou PAXTRAVEL znela na 2338 ubytovaní, z toho 860 s raňajkami, zmluva s pánom Szelepcsényim znie na 2285 ubytovaní, všetko bez stravy. Pán Szelepcsényi teda poskytuje menej, ale dostane o 5206 Eur viac, čo je predraženie o 17,35 %. Žiada sa dodať, že čaro verejného obstarávania objavil pán Szelepcsényi až nedávno, je to jeho prvá zákazka a príslušné živnostenské oprávnenie získal až koncom roka 2015. Dovtedy sa podľa sociálnych sietí venoval pán Szelepcsényi najmä programovaniu.

Riaditeľka Národného osvetového centra PhDr. Jana Kresáková by mala byť za toto odvolaná a keď bude Národné osvetové centrum nabudúce žobrať o peniaze, mali by im kompetentní pripomenúť, ako s nimi hospodária. Festival Východná 2016 sa koncom júna uskutoční. Len z verejných zdrojov odišlo o pár tisíc eur viac ako mohlo.

Vo veci sme podali trestné oznámenie a informovali sme Ministerstvo kultúry aj Výbor NR SR pre kultúru a médiá. Úrad pre verejné obstarávanie nie je kompetentný skúmať už ukončené verejné obstarávania. Zrušenie zmluvy je možné dosiahnuť iba súdnou cestou, avšak okrem časovej neefektívnosti, súdny poplatok pri verejných obstarávaniach na služby je 15 000 Eur. Jediný, kto je od poplatku oslobodený, je Úrad pre verejné obstarávanie, ak by takúto žalobu sám iniciatívne podal (konanie ex offo). Rovnako zo svojej úradnej moci by mohlo priebeh verejného obstarávania skontrolovať NKÚ.

Takže aby som to zosumarizoval, pokiaľ sa nehecne minister Maďarič, tak sa im takéto šafárenie zrejme prepečie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fotografie boli detailné. Novinári hovoria o tom, ako ich sledovali

Možno skúšali odsledovať, kto by bol najľahšia obeť, hovorí Zuzana Petková.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Uvedomuje si štát, aká bola hlboká Kočnerova nora?

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?