Mojich top 10 v programe SaS

Autor: Peter Cmorej | 16.2.2016 o 18:55 | Karma článku: 11,25 | Prečítané:  3029x

Že SaS má opäť raz najlepší volebný program, napísalo viacero analytikov. Čo z toho však stojí za pozornosť? Urobil som môj súkromný výber toho najlepšieho. A naschvál nezačínam Rovnou daňou a Odvodovým bonusom.

1. Materská až na tri roky, nie iba 6 mesiacov a potom almužna. Na prvý pohľad to znie možno populisticky, ale v skutočnosti je to prefíkané a rozumné riešenie. Materská sa vypočítava z predchádzajúceho príjmu a my navrhujeme, aby sa poberala až do 3 rokov dieťaťa. Týmto spôsobom podporíme mladé rodiny, ktoré deti nemajú práve pre obavu z veľkého poklesu príjmu. Naopak, ten kto príjem nemá, tomu to nepomôže.

Opatrenie máme prepočítané, je súčasťou Odvodového bonusu a mienime ho z časti financovať aj znížením, respektíve možno až zrušením príspevku pri narodení dieťaťa. Žiaľ, dnes sú aj prípady, kedy vysoký príspevok motivuje v niektorých sociálne vylúčených skupinách k rodeniu detí ako k zárobkovej činnosti a to je konanie, ktoré by sme určite podporovať nemali.

2. Štátna správa pre občanov.Z princípu, že štát je tu pre občana a nie naopak, sme vychádzali v celom programe, a preto sme sa prirodzene venovali aj informatizácii (e-governmentu) a odbúravaniu byrokracie. S prosbou o pomoc v tejto časti programu sme sa obrátili aj na tvorcov Slovensko.digital, ktorí to zdvorilo odmietli a následne založili apolitické Slovensko.digital, za čo im samozrejme patrí veľké uznanie. Napriek tomu máme v programe niekoľko kľúčových bodov pre lepší e-government. Konkrétne vytváranie verejne prístupného API všade, kde je to možné a účelné a zlepšenie užívateľského rozhrania (UX design) webových sídel štátnych a verejných inštitúcií. Jednoducho, aby sa tie weby konečne dali používať.

Z tých jednoduchších vecí chceme napríklad, aby sa každé štátom vyžadované tlačivo muselo dať vyplniť aj elektronicky a radi by sme zaviedli, že úradné hodiny budú na každom úrade povinne aj v stredu od 14:00 do 18:00. Nie je predsa normálne, aby ste si pomaly museli brať dovolenku, ak chcete na úrade niečo vybaviť.

3. Rovná daň, ideálne 15%. Už sme to raz dokázali a vieme, čo to prinesie. Zlepšia sa podmienky pre podnikanie a zvýši sa životná úroveň. Lepšie podnikateľské prostredie  znamená viac pracovných miest a väčší dopyt po zamestnancoch. To znamená vyššiu cenu práce, tzn. vyššie mzdy a tým pádom vyššiu životnú úroveň. Je to poctivé a najmä trvalé riešenie. Nechceme robiť ľudí závislými na vlakoch zadarmo, chceme,aby mali dosť peňazí a mohli si lístok na ten vlak kúpiť aj za vlastné. 

4. Odvodový bonus je komplexnou zmenou odvodového systému. Znie to zložito, že? Podstatné však je, že odbúrame bariéru medzi pracovaním a nepracovaním. Dnes sa totiž mnohým ľudom za minimálnu mzdu pracovať neoplatí. Momentom, kedy sa zamestnajú, im štát zoberie všetky dávky, ktoré dostávajú, a tak je pre nich rozdiel medzi dochádzaním do práce a sedením doma iba niekoľko desiatok Eur. A tak radšej ostanú sedieť doma.

Odvodový bonus túto bariéru zruší, nakoľko každý bude mať nárok na jednu základnú dávku, ktorá sa bude znižovať iba postupne tým, ako bude príjem rásť. A ešte taká maličkosť, mnohým rodinám ostane v peňaženke viac ako doteraz.

5. Jednotný výber daní a odvodov a ročné daňové a odvodové priznanie pripraví Finančná správa SR. Viete si predstaviť ten krásny svet, v ktorom vám štát z údajov, ktoré má, pripraví jedno tlačivo, ktoré len potvrdíte? Namiesto toho, aby vám hrozil termínmi a pokutami? Mne to pripadá ako z inej galaxie.

6. Zrušíme administratívne nezmysly, 40 z nich ihneď.Napríklad pracovná zdravotná služba pre I. a II. kategóriu je úplná absurdita. Množstvo nezmyslov obsahuje aj Zákon o ochrane osobných údajov. Povinnosť ustanoviť zodpovednú osobu, vypracovať bezpečnostný projekt, či registračné povinnosti môžu byť zrušené ihneď a bez náhrady. Vedeli ste, že malé a stredné firmy majú mať akýsi „Program vlastnej činnosti“ pre boj proti legalizácii príjmov z trestnej činnosti? Zrušiť ihneď, spolu s Organizačným poriadkom a povinným označením Zákaz fajčiť v maloobchodných priestoroch.

7. Faktúra ako exekučný titul. Nezaplatil vám odberateľ faktúru a smeje sa vám do očí? Nemusí to byť ani Váhostav a môže vám spôsobiť seriózne problémy. Súdiť sa je proces na niekoľko rokov a ak dlžníkova firma medzitým „kľakne“, ničoho sa nedomôžete. My navrhujeme, aby exekučným titulom mohla byť priamo faktúra, pokiaľ si ju dlžník uviedol vo svojom kontrolnom výkaze, čo znamená, že ju uznal za oprávnenú. Veriteľ požiada daňový úrad o potvrdenie a dlžnú sumu môže začať efektívne vymáhať.

8. Pokuty nebudú plánovaným príjmom verejných rozpočtov a vybrané pokuty budú použité na zníženie verejného dlhu. V normálnej krajine predsa nie je možné, aby daňováci, inšpekcie a policajti buzerovali slušných ľudí len preto, aby naplnili nejaké kvóty. A ešte sú za to odmeňovaní. Aspoň nie v krajine podľa SaS.

9. Každé dieťa má právo na rodinu. Náhradné rodičovstvo považujeme za hlavnú a nadradenú formu starostlivosti o opustené deti. Do profesionálnej rodiny chceme umiestniť každé dieťa do 10 rokov veku. S tým súvisia aj zásadné zmeny v detských domovoch tak, aby boli dominantné rodinné formy starostlivosti.

10. Poriadok v súdnictve bude, až keď sa zbavíme sudcov, ktorí tam nemajú čo hľadať. Ale ako na to, keď súdna moc je nezávislá? Sudcovia potrebujú poriadny etický kódex, ktorého porušenia budú bez výnimky potrestané a každé opakované porušenie musíviesť k odvolaniu sudcu. Podradná kvalita rozhodnutí, konkrétne nesplnenie minimálnych kritérií na logickú správnosť odôvodnenia súdneho rozhodnutia, musí v každom prípade viesť k začatiu disciplinárneho konania.

Vylúčime alebo na minimum znížime možnosť premlčania disciplinárnych priestupkov a stanovíme zákonnú disciplinárnu sankciu zbavenia funkcie sudcu v prípadoch tých sudcov, ktorí boli trikrát uznaní vinní v disciplinárnom konaní. Zároveň budeme usilovať o striktnú hmotnú a disciplinárnu zodpovednosť (vrátane odvolania z funkcie sudcu) voči tým sudcom, ktorí spôsobili neodôvodnené prieťahy v súdnom konaní.

Môj bonus na záver je udržateľný dôchodkový systém. Keď Smer minulý rok opäť otvoril Druhý pilier, zhodli sme sa, že táto téma nemá pána a s vervou sme sa do nej pustili. Rozdali sme 3000 brožúr Byť či nebyť v druhom pilieri, s Jozefom Mihálom sme absolvovali tucet prednášok po celom Slovensku a napísali sme desiatky blogov. Ak chcete mať dôchodkový systém, ktorý nesmeruje ku krachu, ale je udržateľný a robustný, je to ďalší dôvod, prečo voliť SaS.

Celý program strany Sloboda a Solidarita nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fotografie boli detailné. Novinári hovoria o tom, ako ich sledovali

Možno skúšali odsledovať, kto by bol najľahšia obeť, hovorí Zuzana Petková.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Uvedomuje si štát, aká bola hlboká Kočnerova nora?

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?