Referendum odhalilo masu ľudí bez kritického myslenia

Autor: Peter Cmorej | 23.2.2015 o 17:15 | (upravené 25.2.2015 o 16:14) Karma článku: 14,19 | Prečítané:  5851x

Neklamme si, referendum nie je prehrou Aliancie, či rímsko-katolíckej cirkvi. Ani výhrou LGBTI komunity, či kohosi iného. Referendum však môže byť kompasom pre mienkotvorcov, kam zamerať svoj zrak, len čo Aliancia dovarí guláš. 

Nie, 7. februára neboli v referendových miestnostiach iba kresťanskí fanatici a homofóbovia. Na moje prekvapenie, referenda sa zúčastnili aj inteligentní ľudia s dostatočným spoločenským rozhľadom, ktorých si hlboko vážim. Ich dôvody som síce nikdy úplne nepochopil, ale bolo to niečo medzi hlbokým presvedčením, že na niektorú otázku je potrebné povedať Áno, a cťou k výsade ísť hodiť obálku do krabičky. Referenda sa zúčastnili napriek množstvu faulov Aliancie za rodinu a jej podporovateľov. Faulov proti slušnosti, zdravému rozumu aj ich vlastnému vierovyznaniu.

Referenda sa nezúčastnilo množstvo kresťanov, ktorí si uvedomili, že toto nemá s vierou nič spoločné. Rovnako sa referenda nezúčastnilo a nohami zahlasovalo množstvo ľudí, ktorým sú práva LGBTI komunity úplne ukradnuté. Referendum maximálne ukázalo, že cirkev nemá taký vplyv ako by si sama želala. Mimochodom, hlboká poklona evanjelikom a 3x Áno zrušeniu Vatikánskej zmluvy a následnej odluke cirkvi od štátu.

Referendum nám ale predsa ukázalo jednu dôležitú vec. Krátkym pohľadom na zoznam obcí s najvyššou účasťou poľahky identifikujeme osídlenia uviaznuté v informačnom embargu. Stačí tak málo. Nezaujímať sa o politiku, o spoločenské dianie okolo seba, mať prílišnú dôveru v nesprávny informačný vzor. Napríklad v sugestívneho pána farára. V takých Nevidzanoch, v tom prípade ani pedofília nie je až tak ťažký poklesok. Ľahko sa okolo Vás vytvorí vákuum, nepreniknuteľné bežnými informačnými kanálmi.

Či označiť všetkých obyvateľov Beňadova, Hervartova či Mútnej za fanatikov? Nemyslím si. Skôr si v tých kútoch sveta nikto nevšimol, že detí sa v skutočnosti na názor nikto nepýtal, homosexuáli si tradičné rodiny na obed nedávajú a kampaň, kde chlapca hladkajú dvaja muži, je viac ako nekorektná.

Ak chceme raz tolerantnejšiu a vyspelejšiu spoločnosť, mienkotvorci by sa mali zamyslieť, kde je pes v tej Mútnej či v takej Novoti zakopaný. Ja lepšiu odpoveď ako prílišnú dôveru v cirkev nemám.

Cirkev zlyhala. Opäť.

Od inkvizície, cez zem je plochá, križiacke výpravy, celibát až po kolaboráciu s fašistami, eštebákmi, či vyhnanie arcibiskupa Bezáka, je história cirkvi a jej pohlavárov plná fatálnych omylov. Nebyť často slepej viery, cirkev by ako inštitúcia do dnešných dní neprežila. Viera je určite dobrá, veriť treba, ale tá slepá posvätila už množstvo zla. Som kresťan, katolík, dokonca aj birmovku mám, ale do studne, lebo pán farár povedal, neskočím.

Cirkev, žiaľ, aj dnes vychováva k stádovitosti a to, čo treba naučiť obyvateľov v Okružnej a Krivej, je kritické myslenie. Alebo sú tí ľudia neprevychovateľní? Neviem, ale skúsiť to treba. Najlepšie len čo Aliancia dovarí v Beňadove guláš.

PS: S účasťou nad 40% bolo na Slovensku 590 obcí. Z toho iba dve s počtom voličov ľahko nad 5000.

PS2: Ako hlasovali obce z blogu v parlamentných voľbách 2012? KDH v priemere 28%, bez Nevidzian cez 30%. Smer cez 40%, za to v Nevidzanoch 58,6%. Nevidzany sa dostali do blogu najmä vďaka pedofilnému farárovi. Účasť na referende mali 46,57% a KDH získalo u nich vo voľbách 8,33%.

PS3: viem, že neskoro. Ale nezišlo z mysle.

Ak sa Vám blog páčil, podporte ho prosím na Vybrali SME. Prispejete k jeho čítanosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický. Je to prosto chlap

Češka Markéta Navrátilová bola dlhé roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour de France z motorky.

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Za dva roky dali prácu 80 ľuďom.

AUTO

V garáži opatruje rodinné dedičstvo: Škodu 120 GLS

Najdrahšia verzia škodovky mala ako jediná olejový chladič.


Už ste čítali?