Dôchodková blamáž alebo ako sme si naleštili guľu a videli budúcnosť

Autor: Peter Cmorej | 9.2.2015 o 10:45 | Karma článku: 14,05 | Prečítané:  4342x

Pred pár mesiacmi sme to s Jozefom Mihálom trafili úplne presne. Výsledkom anuitnej novely je fiasko, poisťovne o vyplácanie dôchodkov veľký záujem nejavia a to, čo je v ponuke, je čistá blamáž. Róbert Fico to využíva a snaží sa Druhý pilier zlikvidovať. Presne ako sme predpovedali.

Jozef Mihál v novembri 2013 na tlačovke k anuitnej novele povedal: anuitná novela je super biznis pre životné poisťovne. Zákon vôbec neobmedzuje výšku ich zisku .... pán Fico bude o rok,  dva rozprávať ľuďom: „pozrite sa, aké nízke dôchodky vyplácajú životné poisťovne, ja som Vám to hovoril, že druhý pilier je nevýhodný.“ Otvoria druhý pilier a umožnia ľuďom vystúpiť už v čase, keď bude jasné, že dôchodky pri takýchto pravidlách sú nevýhodné. Je to veľmi rafinovaný spôsob ako zlikvidovať dôchodkové sporenie. Amen, tma. (voľne prerozprávané)

Tlačovku si môžete pozrieť tu.

Ja som k tomu pridal dva pomerne obšírne blogy, kde som upozornil, že zveriť všetky peniaze životným poisťovniam je systémové riziko. Vytvárame neexistujúci produkt na neexistujúcom trhu a dať miliardy eur hŕstke poisťovní, ktoré si budú konkurovať iba cenou, je veľmi zlý nápad. Ani sám som netušil, ako rýchlo sa moje a Jozefove slová naplnia.

Keďže rozumný politik a zodpovedná politická strana iba nenarieka, ale ponúka aj skutočné riešenia, za SaS som zároveň pomerne podrobne napísal, ako by to mohlo fungovať a to dokonca spôsobom, aby aj koza bola celá a aj vlk ostal sýty. Po slovensky, aby sa nikto nebál, že dôchodcovia ostanú s holým zadkom a zároveň, aby sme sporiteľom nezobrali možnosť nakladať s ich úsporami.

Riešenie je priam primitívne jednoduché. Aj programový výber môže mať totiž regulované pravidlá. Ak štát povie, že programový výber musí byť rozpočítaný minimálne na 15 rokov pri maximálnej volatilite portfólia x %, tak bude tak, ako štát povedal.

Len keby na ministerstve trochu viac počúvali. A keby sa zvyšok kritiky neobmedzil iba na handrkovanie o hranicu medzi anuitou a „zvyškom na drevo“. Nemuseli hneď skočiť po tom, čo som ja napísal, ale možno sa stačilo pozrieť napríklad do Holandska, kde funguje niečo medzi anuitou a programovým výberom. A nemuseli sme sa viazať iba na životné poisťovne.

Takzvané „defined benefit“ schémy fungujú v Holandsku na základe poistno-matematických princípov. Z balíka nasporených prostriedkov sa vyplácajú dôchodky a každá dôchodková schéma tak vykonáva podobnú funkciu ako štát v prvom pilieri. Určuje pravidlá prerozdeľovania peňazí podľa aktuálneho stavu v dôchodkovom fonde. Ak je miera zhodnotenia dôchodkových úspor vo fonde nižšia ako boli očakávania, už priznané dôchodky sa upravia smerom nadol. Rovnako to však platí aj naopak. Pokiaľ fond zhodnocuje prostriedky lepšie, dôchodky sa zvyšujú.[1]

Ale vlkovi možno nikdy nešlo o blaho budúcich dôchodcov a Jozef Mihál by si mal otvoriť ako ďalší biznis veštiareň. Plán zničiť druhý pilier a mať dobrú tému na drístanie v celom predvolebnom roku 2015, to je také socánske.

Pravica má výbornú šancu vytrieť Ficovi kocúra. Kým bude Fico drístať, že v druhom pilieri nemá čo robiť milión ľudí, pravica musí sporiteľov ubezpečovať, že to po tých babrákoch opraví. Dúfam, že súboj o druhý pilier bude ďalším míľnikom vedúcim k porážke neschopnosti, populizmu a korupcie. Míľnikom vedúcim k porážke Smeru v parlamentných voľbách v roku 2016.

Na záver si dovolím citovať z komentáru Petra Schutza: "Smer je demagógia sama, ale kampaň, ktorú robia Fico & Richter, aby vyhnali ľudí zo sporenia, je frontálny útok na lebku. Mýliť sa úplne vo všetkom tak ako Smer v súvislosti s druhým pilierom, je prírodný zázrak. "

Ak sa Vám blog páčil, podporte ho prosím na Vybrali SME. Prispejete k jeho čítanosti.

 

[1] rovnaký systém používajú Švédi vo svojom prvom pilieri. Švédsky prvý pilier má v sebe zakomponované ochranné prvky zabraňujúce nárastu deficitu štátneho dôchodkového systému. Ak sa pomer pracujúcich a dôchodcov nepriaznivo zmení, prvý pilier automaticky zareaguje vyplácaním nižších dôchodkov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Nejaké nové miliardy pre Erdogana by sa mali nájsť

Ešte jedna hystéria má predpoklady vypáliť aj škaredšie než v 2015.


Už ste čítali?