Poistenie dieťaťa spojené so sporením je veľmi zlou voľbou

Autor: Peter Cmorej | 6.5.2013 o 10:32 | (upravené 8.5.2013 o 18:59) Karma článku: 13,16 | Prečítané:  39783x

Poistky pre deti sú si podobné ako vajce vajcu. Líšia sa väčšinou iba farbou ocenenia v tvare mince a fotografiou na obale zmluvy. Na jednej nájdete zlatého pehavého chlapca, na druhej celú šťastnú rodinku, ale poplatky na oboch zmluvách sú akoby ich jedna mater mala.

Dnes to bude o sne, ktorý Vám s touto zmluvou predali, o sne, ktorý sa nikdy neuskutoční. Že poistenie detí nie je najlepší nápad, som písal už pred vyše rokom. Ak sa stane niečo vážne, poistenie dieťaťa veľmi nepomôže. Skôr než ma v diskusií obviníte z cynizmu a bezcitnosti, prečítajte si, prosím, predchádzajúci článok, v ktorom píšem prečo to tak je.

Väčšina z Vás dala pri uzatváraní zmluvy na pekné reči poisťováka, že chce pre Vaše malé len to najlepšie. Dieťatko bude poistené pre prípad, keby sa niečo stalo a ešte mu aj nasporíme nejakú tú korunku na štart do života. Žiaľ, väčšinou to nie je pravda.

Viete, čo majú skoro všetky mladé rodiny spoločné ? Smrdia grošom. Napriek tomu chcú pre svoju ratolesť len to najlepšie a pár Eur mesačne dokážu predsa len odložiť bokom. Aj preto sa všetky poistky pre deti podobajú ako vajce vajcu. 15 až 20 Eur mesačne je akoby zázračná suma. Za tie roky som ešte nevidel poistenie pre deti, ktoré by znelo na vyššiu sumu.

Konkrétna zmluva môjho klienta, ktorú uzatvoril pre syna, aby ho nielen chránil, ale mu aj niečo našetril, znela na 18,83 Eur. 3,83 Eura mesačne išlo na poistnú ochranu a 15 Eur mesačne sa malo sporiť. Zmluva však mala takéto poplatky:

správny poplatok + inkasný poplatok = 1,66 Eur mesačne
4 % nákupný poplatok (BOS)
Rátajte so mnou. 1,66 z 15 je 11 % + 4 % = 15 %

15 % z každej mesačnej platby odchádzalo na poplatky. Navyše si poisťovňa každý rok účtuje percentuálny poplatok za správu aktív. Myslíte si, že možné zhodnotenie dokáže pokryť 15% poplatok? Prípadne zarobiť niečo navyše ? :) Neexistuje skoro žiadna šanca, že z tejto zmluvy dostane klient niekedy aspoň toľko, čo tam navkladá. A aby toho nebolo málo, prvé dve ročné platby išli celé na provízie. Klient by urobil lepšie, keby synovi sporil do prasiatka.

Pri nízkej mesačnej platbe môže tvoriť aj relatívne nízky mesačný poplatok v konečnom dôsledku vysoké percento z celkovej platby. Ak investujete napríklad do niečoho, čo má potenciál zhodnotenie 7-10 % ročne (dlhodobé zhodnotenie akciových trhov), je logické, že príliš vysoké poplatky dokážu bezpečne zničiť akúkoľvek šancu na zhodnotenie peňazí.

Pamätajte, cez poistky sa nesporí. Ani deťom, ani sebe. To radšej darujte na charitu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?