Vlastníte akcie firmy ktorá je v konkurze ? Môžete ešte zarobiť ...

Autor: Peter Cmorej | 28.2.2013 o 11:52 | (upravené 1.3.2013 o 1:26) Karma článku: 7,60 | Prečítané:  2719x

Máte doma ešte stále akcie z kupónky a neviete čo s nimi? Nenechávajte si to na poslednú chvíľu. Ak si dáte na čas, bude Vás to stáť ešte veľa nervov a zrejme aj peňazí.

Rok 2013 je posledným, kedy sa môžete bezcenných akcií bezodplatne zbaviť a vyhnúť sa tak plateniu poplatkov za vedenie účtu v centrálnom depozitári cenných papierov (CDCP). Ak si z televízie pamätáte nekonečné rady, ktoré sa koncom roka 2012 tvorili v RM-S Markete a na poštách, tento rok sa to zrejme opäť zopakuje. Problémom je hlavne administratívna náročnosť prevodu akcií na Fond národného majetku (FNM). Moja osobná skúsenosť trvala približne tridsať minút a to som bol na pracovisku úplne sám. Darovanie a následné zrušenie účtu stálo naše lesy až 16 papierov formátu A4 (!).

Ak máte vo svojich papieroch poriadok, máte svoj výpis z účtu majiteľa cenných papierov aj faktúru za vedenie účtu, radám sa môžete vyhnúť vyplnením plnomocenstva pre RM-S Market a jednou návštevou u notára. Kuk sem a čítajte čo je napísané na prvej strane, bod dva :)

Ako zistím, či moje akcie majú ešte hodnotu ?

Otázka či práve tá Vaša akcia má ešte reálnu hodnotu alebo nie, trápi asi väčšinu majiteľov. Pri hľadaní odpovede navštívte najprv stránku bratislavskej burzy, z menu si zvoľte Cenné papiere/Trhy a do poľa Vyhľadať CP zadajte ISIN vašej akcie. ISIN je niečo ako rodné číslo cenného papiera. Akciu síce môžete vyhľadať aj podľa názvu, ale pri použití ISIN sa aspoň nepomýlite. Aby ste svoju akciu určite našli, položku Stav zmeňte z „Aktívne" na „Všetky". Možné výsledky som rozdelil do niekoľkých kategórií:

Mám akcie podniku v likvidácií alebo v konkurze

Aj keď takéto akcie sú zväčša bezcenné, paradoxne sa na Vašom dlhoročnom postavení akcionára firmy dá ešte zarobiť. Skúsená bratislavská advokátska kancelária vymyslela ako na to. Ak teda vlastníte akciu firmy v konkurze alebo v likvidácií, napíšte na email akcievkonkurze@gmail.com aké akcie a koľko kusov vlastníte. Podmienkou je, aby ste ich vlastnili a zatiaľ nedarovali FNM. V tom prípade by už neboli vašim vlastníctvom a pre Vás ako bývalého vlastníka by sa už nedalo nič urobiť. Len tak pre zaujímavosť, ide o stovky podnikov.

Moje akcie majú hodnotu a vyplácajú dividendy

Gratulujem :) a teraz trochu ľahkej matematiky: sú vyplácané dividendy vyššie ako poplatok za vedenie účtu? Minimálny poplatok za vedenie účtu v CDCP je 12 Eur ročne. Ak dostávate ročne nižšiu dividendu ako platíte za účet, držať akcie sa Vám neoplatí. Máte dve možnosti, buď akcie predáte alebo si nájdete lacnejší účet. Niežeby tých 12 Eur ročne bolo veľa (nie je), ale ak vlastníte akcie v súhrnnej hodnote trebárs 60 Eur, z ktorých nič nedostávate, ľahko si spočítate, že veľmi výhodný obchod to pre Vás nie je.

Účet majiteľa cenných papierov alebo „majetkový účet" si môžete otvoriť u viacerých slovenských bánk. Mne z porovnanie najlepšie vyšla SLSP, ktorá nemá fixný ročný poplatok za vedenie účtu, ale účtuje si 0,5 % z hodnoty cenných papierov ročne. Ľahkou trojčlenkou zistíte, či sa to oplatí aj Vám. Do nákladov ešte nezabudnite zarátať poplatok za presun akcie z CDCP do banky. V SLSP je to 40 Eur za cenný papier. Ak vlastníte viacej kusov jednej akcie, napr. 10 ks po 30 Eur, môže sa Vám to oplatiť. Ale ak vlastníte trebárs 2 ks po 30 Eur, predaj bude asi lepšia voľba.

Ak sa predsa len rozhodnete pre prestup do inej banky, čaká Vás ďalšia komplikácia v podobe hľadania bankového pracovníka, ktorý to vie zrealizovať. V SLSP som dostal typ iba na dve konkrétne osoby na rôznych pobočkách (Bratislava). Ostatní na mňa pozerali trochu vystrašene :)

Ak sa rozhodnete pre predaj, pri akciách vyplácajúcich dividendy by to nemal byť problém. Nejakí kupujúci sa snáď už nájde :)

Podnik funguje ale s akciou sa vôbec neobchoduje

Dátum posledného obchodu zistíte zo stránky bratislavskej burzy ihneď po vyhľadaní akcie. Ak tam uvidíte dátum niekedy pred desiatimi rokmi alebo ešte v minulom storočí, speňažiť akciu bude asi dosť náročné. Pre úplnú istotu si akciu predsa len rozkliknite a pozrite sa, či náhodou neexistuje nejaký snaživec, ktorý by bol Vašu akciu ochotný kúpiť, ale žiadne pokyny na kúpu zrejme nenájdete.

Následne by som postupoval takto: pozrite sa na zoznam od Milana Hošeka. Ak tam nájdete akciu ako bezcennú (a firma nie je v konkurze, alebo v likvidácii) môžete ju rovno darovať FNM. Pozrite sa na účtovnú hodnotu akcie na tomto zozname. Ak ju tam nájdete, budete vedieť koľko približne by ste mohli za akciu získať. A na záver kontaktujte Milana Hošeka, možno Vám poradí, možno akciu od Vás kúpi :) Milan je asi jediný profesionálny zberateľ rôznych skvostov :) Niekto zbiera známky, niekto akcie.

Môžete skúsiť kontaktovať aj priamo vedenie podniku, ktorého akcie vlastníte, či nemá záujem o ich odkúpenie. Aj napriek tomu, že podnik funguje sa môže stať, že akciu bude najlepšie darovať FNM. Ak nenájdete nikoho kto by chcel od Vás akciu kúpiť a účtovná hodnota akcie je len pár desiatok Eur, možno to bude pre Vás najrozumnejšie riešenie.

S akciou sa obchoduje

Výborne, o problém menej. Keď si akciu rozkliknete a pôjdete na spodok stránky, nájdete tam takúto tabuľku:

Z tabuľky vidíte, že najlepšia ponuka na kúpu tohto cenného papiera je za cenu 58,2 Eur a dotyčný chce kúpiť 33 kusov. Najlepšia ponuka na predaj je za 59 Eur a predávajúci chce predať 2 kusy. Ak chcete svoju akciu predať ihneď, môžete akceptovať najlepšiu ponuku kupujúcich a máte po starostiach.

Rozdiel v cenách medzi ponukou a dopytom je však na našej bratislavskej burze spravidla omnoho väčší. Tabuľka hore predstavuje skôr svetlú výnimku, kedy sa cena medzi predávajúcimi a nakupujúcimi líši iba minimálne. Oveľa častejšie sú väčšie rozdiely a existuje menej nákupných a predajných príkazov, tak ako ilustruje ďalšia tabuľka.

Tu je rozdiel medzi ponúkanou a žiadanou cenou až 15 Eur a na oboch stranách sa nachádza iba jedna osoba. Jeden nakupujúci a jeden predávajúci. V takomto prípade, ak nechcete akceptovať ponúkanú cenu, môžete zadať príkaz za cenu akú si sami určíte. Ak dáte lepšiu cenu ako ostatní predávajúci, Vaša ponuka bude najvýhodnejšia a keď sa nájde kupca, zrealizuje sa ako prvá. Vo vyššie uvedenom prípade bola posledná zrealizovaná cena 63 Eur. Ak by ste dali na svoj príkaz rovnakú alebo nižšiu cenu, povedzme 60 Eur, možno po nej niekto chňapne hneď, možno by ste museli čakať, to nikdy neviete. V každom prípade Vaša ponuka by bola najvýhodnejšia.

Rovnako sa Vám môže stať, že tabuľku s príkazmi nájdete prázdnu. V takom prípade nie sú na burze žiadni nakupujúci, ktorí by chceli Vašu akciu kúpiť. Ak je však dátum posledného obchodu pomerne čerstvý (na našej burze je aj rok starý obchod ešte pomerne čerstvý :), môžete zadať príkaz .. napríklad za poslednú zrealizovanú cenu alebo o trošku menej ... a čakať.

Príkaz na predaj môžete zadať buď cez RM-S Market alebo v niektorej banke. Počul som, že najlepšie skúsenosti majú ľudia s Poštovou bankou. Za predaj sa platí obchodníkovi poplatok. Podrobný návod ako predať akcie nájdete tu.

Svoju akciu som nenašiel

Príčinou môže byť, že pri vyhľadávaní ste položku Stav nezmenili z „Aktívne" na „Všetky" (skúste to) alebo sa Vaša akcia neobchoduje na burze. V tom prípade si najprv prečítajte tento článok a potom kontaktujte Milana Hošeka.

Akcie som predal a prišiel mi účet, čo mám robiť ?

Zaplatiť. Poplatok za vedenie účtu sa Vás netýka iba keď akcie darujete FNM alebo keď majiteľ účtu zomrel a Vy ste jeho akcie neprihlásili do dedičského konania (akcie prepadnú FNM). Ak ste akcie predali alebo ak akcie naďalej vlastníte a do konca roka ich FNM nedarujete, poplatok za vedenie účtu budete musieť zaplatiť.

Pevne verím, že som podal vyčerpávajúce informácie :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?