Ako si nastaviť II.pilier a do ktorej DSS vstúpiť

Autor: Peter Cmorej | 21.1.2013 o 10:49 | (upravené 28.12.2016 o 11:54) Karma článku: 11,08 | Prečítané:  22426x

Do 31. januára máte možnosť rozhodnúť sa, či chcete v druhom pilieri zotrvať alebo nie. Rovnako, ak ešte v druhom pilieri nie ste, máte možnosť vstúpiť. Keďže dostávam veľa otázok na voľbu fondov a konkrétnej DSS, skúsim dnes zhrn

Ako som sa už viackrát vyjadril, najlepšou voľbou sú indexové fondy. Žiaľ posledná novela umožnila indexové fondy zrušiť. Podľa terajších pravidiel musí mať každá DSS povinne iba dva fondy, jeden garantovaný dlhopisový a druhý negarantovaný akciový. Je na rozhodnutí každej DSS, či indexový fond ponechá alebo nie. Teoreticky by sa mohlo stať aj to, že niektorá DSS bude mať na výber viac indexových fondov, investujúcich do rôznych indexov. Ale žiaľ, môže nastať aj druhý extrém, že všetky DSS indexové fondy zrušia.

Ešte pred nedávnom som si naivne myslel, že teraz v januári, niekoľko dní pred opätovným uzatvorením druhého piliera, už budeme vedieť ako sa ktorá DSS zachová. Žiaľ, nestalo sa tak. Oficiálne sa vyjadril iba Allianz, ktorý povedal, že indexový fond zrušia, ale zato z akciového negarantovaného fondu spravia skutočný akciový fond s vysokým podielom akcií (aj takúto peknú infografiku k tomu urobili). Z ING povedali pre SME, že fondy meniť neplánujú a VÚB Generali vraj plánuje otvoriť nový, bližšie nešpecifikovaný fond.

Ktorú DSS si teda zvoliť ?

Tú, ktorá Vám je najsympatickejšia. Žiaľ, nepoznám žiadne relevantné kritérium, podľa ktorého by ste sa mali rozhodnúť. Poplatky majú všetky DSS rovnaké (stanovené zákonom) a minulé výnosy, deformované všakovakými reguláciami druhého piliera, za relevantné kritérium nepovažujem. Mínus majú u mňa osobne Allianz a DSS Poštovej banky. Allianz preto, že sa rozhodol zrušiť indexový fond. Skutočný akciový fond je síce lepší ako nič, ale DSS zatiaľ nedokázali, že by vedeli vo vhodnej chvíli zvoliť správnu investičnú stratégiu a vyberať tie správne investície (práve naopak). Preto volím jednoznačne indexový fond.

DSS Poštovej banky má prirodzené mínus pre koncentrované riziko, ktoré jej dôchodkové fondy ponúkajú. Právna regulácia nebráni tomu, aby do dôchodkových fondov nakupovali nehnuteľnosti alebo emisie cenných papierov z portfólia finančných skupín Istokapitál a J&T, ktoré DSS Poštovej banky nepriamo ovládajú (viac TU od Filipa Glasu). Bizarnú situáciu, kedy jedna finančná skupina ovláda cenotvorbu na miestnej burze, DSS aj banku, nikto pri tvorbe zákona nepredpokladal.

Edit: V DSS Poštovej banky by som nebol ani omylom ! Filip spravil kus investigatívy .. na ktorú som bol ja príliš lenivý .. a zistil, že DSS Poštovej banky veselo nakupuje akcie TMR a BHP a možno aj ďalšie veci z portfólia J&T. Mať vo svojom druhom pilieri cenné papiere, s ktorých hodnotou je možné manipulovať, je veľmi nebezpečné. A ja som si naivne myslel, že až takú drzosť mať nebudú.

Uvedené neznamená, že DSS Poštovej banky takéto investície aj skutočne uskutočňuje, ale kým to zákon umožňuje alebo DSS aspoň verejne nevyhlási, že takéto investície nerobí a ani robiť nebude, je potrebné brať toto riziko vážne. Pre úplnosť ešte dodávam, že v indexovom fonde takéto riziko nehrozí, lebo tam DSS kopíruje zvolený index, bez možnosti vlastnej invencie.

Ako si namixovať fondy ?

Ak s vami nejaký ten mínus na papieri z DSS nič nerobí a do dôchodku sa chystáte až za 30-40 rokov, pokojne si dajte 100 % do indexového fondu. Ak máte do dôchodku trošku menej alebo riziko veľmi neobľubujete, namixujte si indexový a dlhopisový fond. Napríklad 80 % indexový fond a 20 % dlhopisový fond alebo 70:30. Ak sa vám pri počutí slova strata roztrasú kolená, zvoľte si pomer 50:50.

Ako zmeniť fondy a ako zmeniť DSS

Fondy v DSS si môžete zmeniť cez zmenové tlačivo na niektorej z pobočiek alebo môžete zmenové tlačivo poslať vyplnené a podpísané pred notárom. Zmenové tlačivá nájdete buď na weboch jednotlivých DSS alebo tu pod článkom. Ak ste klientom DSS AXA, fondy si môžete zmeniť buď prostredníctvom online prístupu na svoj osobný účet (musíte mať PIN) alebo písomnou žiadosťou zaslanou do DSS AXA. AXA ako jediná nemá tlačivo žiadosti, takže si ju budete musieť napísať. Možnosť elektronickej zmeny cez osobný účet majú aj klienti VÚB Generali. Meniť fondy alebo pomer fondov si môžete ľubovoľne často a bez poplatku.

DSS si môžete zmeniť podpísaním zmluvy s novou DSS. K zmluve však musíte priložiť akceptačný list, ktorý Vám vydajú na pobočne Sociálnej poisťovne. Keď pán Boh dá a tety budú mať dobrý deň, tak možno aj na počkanie. Ak ste vo svojej súčasnej DSS viac ako rok, akceptačný list dostanete zadarmo, ak menej ako rok tak za poplatok 16 Eur (ak ste v novinách čítali niečo iné, tak to mali napísané nesprávne).

So zmenou DSS by som však počkal až na chvíľu, kedy bude jasné, ktorá indexové fondy ponechá a ktorá nie.

Aegon žiadosť o zmenu fondov

Allianz žiadosť o zmenu fondov

ING žiadosť o zmenu fondov

Poštová žiadosť o zmenu fondov

VÚB žiadosť o zmenu fondov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?