V Ertrag & Sicherheit ma do nebies preklínajú

Autor: Peter Cmorej | 7.1.2013 o 12:06 | (upravené 7.1.2013 o 12:59) Karma článku: 12,30 | Prečítané:  7925x

Aj keď som si po poslednom blogu hovoril, že svoj diel roboty som už odrobil, nikto nemôže povedať, že som pred nimi nevaroval. Pozornosť, ktorú mi v spoločnosti Ertrag & Sicherheit venujú, si pýta ešte pár riadkov navyše.

Keď sa už moje meno spomína na školeniach pre desiatky až stovky ľudí, hádam, že som niekoho zasiahol na citlivé miesto. Tamtamy hovoria, že moja podobizeň sa na konci školení upaľuje ako moréna a už sú aj voodoo postavičky nesúce moje meno. No čo už, nemôžem byť s každým kamarát.

Nechcem sa zbytočne opakovať, takže pre tých, čo o Ertrag & Sicherheit počujú prvýkrát, celú ságu nájdete na mojom blogu. Pre uvedenie do príbehu snáď stačí vedieť, že bežného sprostredkovateľa slovenskej alebo českej pobočky Ertrag & Sicherheit spoznáte pomerne jednoducho: má síce dobrý produkt, ale veľmi mu nerozumie, používa bombastické výrazy, ktorým nerozumie ani on sám, o ázijských akciách si myslí, že sú super bezpečné, skoro rovnako ako kupovanie podielov v obchodných spoločnostiach a o konkurencii si bez rozdielu myslí, že sú diletanti. Nič iné sa z výplodov zástupcov tejto spoločnosti vyvodiť nedá.

Dodatok: všetky moje zovšeobecňujúce tvrdenia vychádzajú z príspevkov diskutérov, ktorí sa sami označili za spolupracovníkov Ertrag & Sicherheit - buď pod mojimi článkami alebo na ako-investovat.sk. Ak dostanem oficiálne vyjadrenie spoločnosti Ertrag & Sicherheit, ktoré by uviedlo na pravú mieru informácie uvedené v daných príspevkoch a verejne sa dištancovalo od predajných praktík, ktoré kritizujem vo svojich článkoch, ihneď také vyjadrenie uverejním.

Naspäť k mojej obľúbenosti v Ertrag & Sicherheit. Mne nevadí keď ma niekto označuje za klamára, tí mysliaci to skôr či neskôr pochopia a ten zvyšok ma nezaujíma. Ľúto mi je však tých sfanatizovaných mladých ľudí bez potrebných skúseností, ktorí v lepšom prípade prídu iba o peniaze v predraženom produkte, no v horšom prípade si pokašlú život.

Ak aj vy patríte k zástancom Ertrag & Sicherheit, skúste sa tých svojich mentorov spýtať niekoľko otázok:

Čo znamená ukazovateľ TANK a aký je TANK pre sporenie cez Ertrag & Sicherheit, napríklad 100 Eur mesačne na 20 rokov ? Ak vám mentor náhodou zaklame, mali by ste to zistiť na http://t-a-n-k.eu .. jednoducho vám to nebude vôbec sedieť.

Emisné ážio .. ako to vy voláte .. iným menom „vstupný poplatok do fondu", koho príjmom je tento poplatok ? Ak vám odpovie, že je to príjem Franklin Templeton-u, tak si to, prosím, vypýtajte písomne, lebo ide o úplnú hlúposť.

Emisné ážio (vstupný poplatok do fondu) je pre každý fond presne určené alebo výška poplatku závisí od dohody klienta a sprostredkovateľa? Písomne, poprosím písomne, lebo nehorázne klamú .. samozrejme, že poplatok závisí od sprostredkovateľa.

Čo je to omnibus, respektíve, súhrnný klientsky účet a aký je rozdiel v právnej ochrane, keď klient investuje ako súčasť omnibusu oproti situácii, keď má klient vedený účet na meno? Poprosím túto odpoveď nahrať aspoň na diktafón, lebo to čo som zatiaľ počul, bolo tvrdé zavádzanie.

Keď tvrdíte, že sporenie cez EIC je drahšie a je to vidieť, keď porovnávate výpisy z účtu, môžete taký výpis z účtu EIC ukázať ? Neukážu, lebo nič také nemajú.

A na záver ... Prečo ukazujete práve graf Templeton Asian Growth? Ako viete, že aj ďalších X rokov bude mať tento fond takú výkonnosť? Ak to neviete, prečo neukazujete radšej priemerný vynos rovnakého typu fondou? Nie je ukazovanie minulých výnosov konkrétneho fondu a ich sľubovanie smerom do budúcnosti zavádzaním klienta?

Aby náhodou nedošlo k nedorozumeniu, ja netvrdím, že fondy Franklin Templeton sú zlé. Práve naopak, mnohé fondy od Franklin Templeton sú veľmi dobré a aj ja sám ich v portfóliách veľmi často používam.

Ja tvrdím, na základe toho, čo som videl a počul, že:
- páni z E&S nevedia, čo je to diverzifikácia, ani čo je to volatilita a ako ohrozuje klientovo portfólio
- páni z E&S klamú o poplatkoch
- páni z E&S klamú o konkurencii
- páni z E&S zavádzajú, čo sa týka výnosov
- páni z E&S vyberajú fondy ako opica banány a nemajú ani šajnu o tom, ako sa skladá portfólio

Keď sa trošku odpútate od tých bombastických rečičiek zo školenia a pohnete rozumom, rýchlo zistíte, že niečo nie je s kostolným poriadkom. A ak vám budú nabudúce tvrdiť, aký som klamár a že už mi pomaličky prihorieva, vypýtajte si tú žalobu, či trestné oznámenie alebo čo to na mňa vraj podali.

Niežeby som bol nejaký masochista, behanie na výsluchy a po súdoch nijako neobľubujem, ale ako by tie hlúposti vysvetľovali páni z E&S na súde ... to by mohol byť celkom zábavný zážitok. Ale stále nič nechodí a nechodí .. že by zasa raz kecali ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Nejaké nové miliardy pre Erdogana by sa mali nájsť

Ešte jedna hystéria má predpoklady vypáliť aj škaredšie než v 2015.


Už ste čítali?