Už vieme ktorá poisťovňa je najlacnejšia !

Autor: Peter Cmorej | 31.10.2012 o 10:04 | Karma článku: 10,90 | Prečítané:  6074x

Ešte sa netešte :) Porovnávali sme iba cenu poistenia smrti. Cena jedného poistenia neznamená, že najlacnejšia bude rovnaká poisťovňa aj pri iných typoch poistenia. Rovnako cena jedného poistenia nehovorí nič o ostatných poplatkoch poisťovne ani o kvalite poistných podmienok.

A tá najlacnejšia je ... chvíľka napätia ... poisťovňa Generali Slovensko ! K tomuto výsledku prišiel Jozef Beständig z webu Transparentne.info porovnaním ceny poistenia smrti v produktoch, ktoré cenu nezatajujú.

Mysleli ste si, že cena poistenia, respektíve cena poistného krytia (aby sme boli metodologicky presný) je vec známa a každému prístupná ? Omyl! Cena niektorých poistných rizík je v niektorých poisťovniach zahalená rúškom tajomstva. Dôvod? Že vraj obchodné tajomstvo.

Aj preto je možné nákladovosť niektorých poistných produktov porovnávať iba „na kolene" pomocou výstupov z kalkulačiek poisťovní, zverejnených parametrov poistenia a vlastnoručných excelovských prepočtov. Keď predajca tvrdí, že práve to jeho je to naj, klame. Nemá totiž všetky potrebné informácie o produkte. Poisťovne sú veľmi tajnostkárske organizácie.

Transparantne.info je ambiciózny projekt, ktorý má za cieľ skultúrniť a sprehľadniť slovenský trh finančných produktov a v neposlednom rade pozdvihnúť úroveň finančného poradenstva na Slovensku. Jozef Beständig je jeden z mála špičkových poradcov na Slovensku. Tak ako mňa pred rokmi aj jeho už začalo štvať, že konkurenciu mu robia rôzny šuflikanti, ktorí nevedia ani do päť narátať a nemajú ani len predstavu o tom čo predávajú. Trh je plný podvodníkov a firiem, ktoré profitujú z nevedomosti „poradcov" i klientov. Klienti permanentne prichádzajú o peniaze a slovné spojenie „finančný poradca" je už zaužívané ako celkom bežná nadávka.

Kým ja som sa rozhodol ísť cestou pranierovania nečestných praktík s pomenovaním vinníkov a občasným napísaním niečoho náučného a pokiaľ možno písaného ľudskou rečou, tím Transparentne.info buduje portál pre profesionálov, ktorý bude odkývať tajomstvá jednotlivých produktov a porovnávať ich podľa ukazovateľov rátaných presne stanoveným spôsobom.

Transparantne.info je určené najmä profesionálom a preto sú niektoré texty najmä pre svoju exaktnosť písané ťažším, možno trochu matematickým jazykom. Pre bežného klienta Transparentne.info ponúka aspoň základné porovnania nákladovosti jednotlivých produktov.

Pevne verím, že čoraz viac takýchto aktivít bude tlačiť poisťovne stále k väčšej transparentnosti a spoločnými silami sa bude dariť zmenšovať priestor pre podvodníkov a predavačov teplej vody.

O tom, že stále máme čo doháňať, svedčí aj fakt, že poisťovňa Generali Slovensko vyšla víťazne z porovnania iba desiatich poistných produktov, pričom na trhu máme minimálne niekoľko desiatok produktov životného poistenia.  Žiaľ, cena poistenia smrti v ostatných produktoch je obchodných tajomstvom. Aj víťazná Generali Slovensko má okrem porovnávaného produktu viacero starších produktov životného poistenia, ktoré veru transparentnosťou nevynikajú.

O určitom posune správnym smerom svedčí fakt, že ešte pred rokom - dvoma by takéto porovnanie asi nebolo možné. Nebolo by žiaľ koho porovnávať. Nové produkty sú čoraz transparentnejšie a za posledný rok vzniklo dokonca niekoľko rizikových životných poistení, ktoré sú cenou a rozsahom poistného krytia schopné konkurovať stále dominantnému IŽP.  Dovtedy bolo rizikové životné poistenie (= poistenie kde platíte iba za krytie rizika) vždy podstatne drahšie ako poistenie s pridruženou investičnou zložkou (spravidla IŽP).

Aby som neostal nič dlžný tomu čo som napísal v úvode, víťazstvo Generali Slovensko v  porovnaní Transparentne.info neznamená, že produkt tejto poisťovne je najlepší na trhu. Každý poistný produkt má svoje špecifiká. Viac o tom ako porovnávať poistné produkty sa môžete dočítať buď na Transparentne.info alebo v mojom článku kde som písal o porovnávaní produktov typu IŽP.

PS: v tesnom závese za Generali Slovensko skončila v porovnaní ako druhá poisťovňa Metlife Amslico a o tretiu priečku sa podelili poisťovne AXA a Wüstenrot. Ostatné poisťovne cenu poistenia smrti vo svojich produktoch nezverejňujú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerá situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?