reklama

Koniec Herbalife ?

Zabudnite na Farmu, Farmár hľadá ženu i Extrémne rodiny. Toto je lepšie a je to realita. Tečie krv, lietajú silné slová i miliardy dolárov. Vojna v priamom prenose. Vojna so všetkým čo k nej patrí. Vojna o Herbalife.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Bill Ackman
Bill Ackman 

Všetko sa to začalo tesne pred Vianocami, keď Bill Ackman , šéf 11 miliardového hedge fondu, vyšiel na verejnosť s viac ako 300 stranovou prezentáciou proti Herbalife a oznámil, že na jeho krach vsadil približne miliardu dolárov. Vo svojej prezentácii obvinil Herbalife, že je pyramídovou schémou, ktorej príjmy sú postavené viac na poplatkoch vyzbieraných od distribútorov ako na predaji produktov.

Ackman vo svojej prezentácii porovnal produkty Herbalife s konkurenciou (slide 16 a nasledujúce) a zistil, že sú nielen niekoľko násobne predražené, ale nie sú ani len originálne. Každý produkt Herbalife je podľa Ackmana iba predraženou replikou niečoho, čo už na trhu je. Herbalife nedáva do výskumu skoro žiadne peniaze a vlastní iba jeden jediný patent, pokým jeho konkurenti ich vlastnia desiatky či stovky. Jediné na čo Herbalife míňa veľké peniaze je ich promotér, laureát Nobelovej ceny, doktor Louis Ignarro, ktorý za pekné reči o Herbalife dostal už viac ako 15 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobré čísla Herbalife sú podľa Ackmana založené iba na prenikaní na nové trhy, ktoré nahrádzajú upadajúci dopyt na trhoch, kde je už Herbalife príliš prevarený. Čísla o raste a predajoch sú podľa Ackmana zavádzajúce, účtovné praktiky podozrivé a finančné výkazy skreslené. Došlo dokonca na obvinenie z prania špinavých peňazí. Ročná fluktuácia distribútorov Herbalife je vraj viac ako 60 % a len malá časť z predaných produktov končí u konečného spotrebiteľa, ktorý by zároveň nebol zapojený do distribučnej schémy Herbalife.Ackman uverejnil výsledky práce svojho tímu v ucelenej podobe na webovej stránke factsaboutherbalife.com Na preskúmaní Herbalife do posledného puntíku pracovali okrem zamestnancov Ackmanovho hedge fondu aj dve advokátske kancelárie a znalci v odbore účtovníctva. Kým sa rozhodli zaútočiť, venovali Herbalife údajne takmer 18 mesiacov. Na stránke nájdete okrem spomínanej prezentácie napríklad aj zoznam súdnych sporov, ktoré boli vedené proti Herbalife a výpovede bývalých distribútorov, ktorí prišli vďaka vidine podnikania a zisku s produktmi Herbalife o desaťtisíce dolárov vložených napríklad do školení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa Ackmana, distribútori Herbalife na úrovni „Sales Leader" stratili v tejto pyramídovej schéme od roku 1980, kedy firma vznikla, minimálne 3,8 miliardy dolárov. Náklady na to, aby sa distribútor stal „Sales Leaderom", sú totiž minimálne 10 000 USD. Podľa Jona M.Taylora, znalca na multilevel marketingové firmy, ktorý na túto tému napísal tri knihy, iba 3,5 % distribútorov na úrovni leader má zo siete vyššie príjmy ako sú ich náklady. Podľa Taylora sú škody, ktoré spôsobil Herbalife, mnohonásobne vyššie a Herbalife považuje za jednu z najškodlivejších MLM firiem na svete.

Protiútok alebo ako veľkí chlapci vytiahli zbrane

Odpoveď na seba nenechala dlho čakať a Herbalife CEO Michael Johnson označil Ackmanove obvinenia za nelegálny pokus o manipuláciu ceny akcie s cieľom zarobiť na prepade. „Dnešné vyhlásenia nie sú o biznis modele Herbalife alebo o biznis modele Ackmana".

SkryťVypnúť reklamu
reklama
HLF
HLF 

Johnson narážal na fakt, že dianie na Wall Street má svoje superhviezdy a Bill Ackman je jednou z nich. Čo povie, to sa stane realitou. Štýlom „ pozrite sa na mňa! " zarobili už hviezdni hedge fond manažéri pekné množstvo peňazí. Často krát im stačí vložiť do obchodu svoje meno a vytúžený výsledok sa dostaví.

Podobná vec sa stala Herbalife už v máji minulého roka, kedy sa ďalšia superhviezda, David Einhorn, spýtal po zverejnení kvartálnych výsledkov iba jednu otázku: Koľko z produktov je predaných zákazníkom, ktorí nie sú zároveň distribútormi ? A akcia zletela o 30 %.

Po Ackmanovej prezentácii zletel Herbalife o ďalších 30 %. Ackman bol v tom momente v zisku niekoľko sto miliónov dolárov. Nestačilo mu to. Vyhlásil, že jeho cieľová cena pre Herbalife je nula a neuzavrel ani len časť pozície. V tom momente zacítili pach krvi ostatní veľkí hráči.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najprv sa proti Ackmanovi postavil Dan Loeb, ktorý skúpil 8,2 % akcií Herbalife. Medzi dôvodmi uviedol Loeb, že Federal Trade Commission (FTC) viedla od roku 1997 už trinásť vyšetrovaní proti údajným pyramídovým schémam a nie je dôvod myslieť si, že by za tú dobu prehliadli niečo také veľké ako Herbalife. Rovnako Komisia pre cenné papiere (Security Exchange Commission / SEC) sa na Herbalife pozrela zblízka už dvakrát a nikdy nezistila nič podozrivé. Pravdou je, že Herbalife sa s obvineniami, že ide o pyramídovú schému stretáva opakovane už od svojho vzniku a opakovane ich vyvracia.

Ackman na to odpovedal, že aj Bernie Madoff dokázal ťahať SEC za nos viac ako 30 rokov.

Robert Chapman
Robert Chapman 

Ako druhý sa proti Ackmanovi postavil Robert Chapman, ktorý sa rozhodol vsadiť na Herbalife „monštruóznu" stávku, až tretinu svojho fondu. Na porovnanie, Ackman vsadil 9 % kapitálu svojho fondu a Loeb iba okolo 3 %. Ako tretí do partie sa pridal 77-ročný Carl Icahn , váha toho najťažšieho kalibru. Iba sám Icahn má vo svojej peňaženke viac ako 20 miliárd dolárov.

Prečo sa traja veľký hedge fond manažéri postavili proti Ackmanovi? V prvom rade si treba povedať ako funguje špekulácia na pokles akcie, takzvaný short selling. Investor, ktorý vsádza na pokles, si akciu najprv požičia, predá ju a dúfa, že ju neskôr kúpi naspäť za lacnejšie a vráti ju pôvodnému majiteľovi. Suma poklesu je v tom prípade jeho zisk. Kto Vám však akciu požičia, aby ste ju predali? Za normálnych okolností broker, ktorý Vám ju požičia od iných klientov, ktorí majú danú akciu nakúpenú. Vy mu za to platíte úroky a ak akcia vypláca dividendy, tak platíte aj dividendy pôvodným majiteľom. Špekulovať na pokles má teda svoje náklady, ktoré nemusia byť vôbec nízke.

Bill Ackman však na pokles vsadil odhadom miliardu dolárov, čím zashortoval 20 % všetkých akcií Herbalife. Bill Ackman si teda musel od niekoho požičať až 20 % všetkých akcií, ktoré má Herbalife v obehu a tie následne na trhu predať. Ackman si musel akcie požičať od veľkých inštitucionálnych investorov, napríklad od penzijných fondov, za individuálnych podmienok. Robert Chapman odhadol, že short môže stáť Ackmana ročne až 25 % hodnoty shortu ! To znamená, že ak by Ackman držal svoju pozíciu rok, stálo by ho to dodatočných 250 miliónov.

Navyše, ak bude chcieť Ackman svoju pozíciu uzatvoriť, bude musieť urobiť opačnú operáciu. Bude musieť nakúpiť 20 % akcií Herbalife, aby ich mohol vrátiť pôvodným vlastníkom. A to je to, čo Ackmanových súperov láka, short squeeze.

S akciami je to ako s jablkami. Keď viete, že niekomu sa ich urodilo pár ton a musí ich predať, lebo nevie, čo s nimi, asi si počkáte na dobrú cenu. Naopak, keď viete, že niekto musí kúpiť 20 ton akcií Herbalife, aby uzatvoril svoju pozíciu, asi si tiež počkáte na dobrú cenu. Preto len čo Herbalife zletel po Ackmanovej prezentácii o 30 %, hedge fond manažéri sa na firmu vrhli ako supy. Každý si chcel nakúpiť za nižšiu cenu s vidinou, že ju Ackmanovi predá za drahšie, keď na to príde čas.

Vsadiť si na short squeeze je jedna z bežne používaných investičných stratégií aj medzi drobnými špekulantmi. Keď vidíte, že nejaká akcia je výrazne zashortovaná (veľký počet jej akcií je požičaných a predaných ako špekulácia na pokles .. štatistiky takúto informáciu uvádzajú), môžete si staviť na to, že keď sa tie shorty začnú uzatvárať, akcia vyletí o pár percent hore. Tí, čo budú uzatvárať shorty, vykúpia všetky akcie v ponuke a keď sa vypredajú všetky lacné jablká, príde rad aj na tie Vaše, drahšie. To sa volá short squeeze.

Samozrejme, nemusíte uspieť. Ak bude akcia ďalej padať, Vy utrpíte výrazné straty a short sellery si budú mädliť ruky.

Druhým dôvodom, prečo sa Loeb, Chapman a Icahn pustili do Ackmana, je ich osobná nevraživosť. Loeb už v minulosti prišiel v súboji s Ackmanom o peniaze a teraz by mu to rád vrátil, Chapman nemá rád nikoho a Icahn, ten Ackmana neznáša ako len najviac môže. Pred desiatimi rokmi mali spolu jeden developerský deal, ktorý nakoniec skončil na súde a Ackman vyhral. Starý pán by mu to teraz veľmi rád vrátil.

Carl Icahn
Carl Icahn 

Za pozretie určite stojí šesťminútový zostrih z duelu medzi Ackmanom a Icahnom na CNBC . Icahn nazval Ackmana klamárom a najarogantnejším človekom, akého v živote stretol. Prirovnal ho dokonca k plačúcemu decku a malému židovskému chlapčekovi, ktorý má pocit, že mu chce celý svet ublížiť. Od Icahna schytal svoje dokonca aj moderátor. Ackman sa síce vyprovokovať nenechal, ale aj tak nazval Icahna pokrytcom, ktorý nedrží slovo a má evidentný problém s pravdou.

Icahn zatiaľ skúpil viac ako 13 % akcií Herbalife a vyhlásil, že je odhodlaný ísť na 25 % podiel. Chapman svoj podiel s nástupom Icahna na scénu predal a špekuluje sa, že Loeb už časť svojej pozície tiež odpredal. S masívnym nástupom Icahna vzrástol Herbalife z 25 na 45 dolárov, takže Chapman je určite spokojný. Len Ackmanových niekoľko sto miliónov nezrealizovaného zisku je zrazu fuč.

V priebehu januára sa objavili správy, že SEC aj FTC začali Herbalife vyšetrovať, čo poslalo akcie opäť o niečo nižšie. Naspäť hore sa pozreli potom, čo Icahn dosadil do predstavenstva Herbalife dvoch svojich ľudí a Herbalife začal spochybňovať Ackmanových analytikov a ich závery. Ackman vraj zle pochopil časť účtovných výkazov, vďaka čomu sa mu zdá, že príjmy z poplatkov od distribútorov sú vyššie ako príjmy z predaja produktov. Ackman urobil na oplátku porovnanie medzi Herbalife a inou pyramídovou schémou, ktorú FTC zavrelo v januári.

Kto vyhrá ?

Je jasné, že vojna medzi Ackmanom a Icahnom nie je o tom, či má Herbalife dobré produkty alebo nie. Herbalife sa stal iba bojiskom, na ktorom sa stretli egá dvoch titanov a víťazom bude nakoniec ten, kto má silnejšie päste. Icahn a Herbalife môžu Ackmana nechať trpieť ešte veľmi dlho. Spätným odkúpením akcií a zvyšovaním Icahnovo podielu môžu z trhu vysať všetky disponibilné akcie a cenu môžu vyhnať vysoko. Peňazí majú dosť. Icahn hovorí dokonca o možnosti, že Herbalife skúpi všetky akcie a odíde z burzy do súkromných rúk. Zároveň sa Icahn teší na „mother of all short squeezes". Zdá sa, že Icahn si chce dať pred dôchodkom pekný darček ... nakopať Ackmana poriadne do zadku.

Ackman má v podstate jedinú šancu ako zvíťaziť. Základom pre jeho short je presvedčenie, že Herbalife je ilegálnym biznisom a len čo na to FTC príde, Herbalife zatvorí a jeho akcie pôjdu k nule. Pre úplnosť treba dodať, že ak už Ackman potichučky likviduje svoju pozíciu, nemusí z toho ešte vyjsť so stratou. Shortovať totiž začal už od hodnoty 70 Eur za akciu. Ale ak bude čakať, kým Icahn ešte viac nenavýši svoj podiel, môže to pre neho dopadnúť zle.

Ako povedala ďalšia megahviezda medzi hedge fond manažérmi, najobávanejší short seller na Wall Street, Jim Chanos, na konci dňa bude aj tak záležať iba na tom či je Herbalife legitímnym biznisom alebo nie. Jedno je však isté. Jeden z dvojice Ackman - Icahn sa veľmi škaredo mýli a bude ho to bolieť.

Doplnenie 21.3.2013: na článok zareagovala spoločnosť Herbalife, podľa ktorej Federálna obchodná komisia (FTC) nevedie proti spoločnosti žiadne vyšetrovanie.

Prezentácia Billa Ackmana

Zdroje:
Ackman Was Too Kind In His Attack On Herbalife
How The Herbalife Short Squeeze Would Work
Bill Ackman Tells Herbalife they Arent Girl Scouts, Investors Shrug
The Battle of Hedge Funds: Herbalife Ltd. (HLF)
Herbalife Is Merely A Pawn In This Hedge Fund Battle Royal
Short Seller Bill Ackman's Crusade Against Herbalife
Herbalife to Add Two Board Members Chosen by Carl Icahn
Herbalife: Here's Why You Won't Hear Ackman's Defense This Time
Why Bill Ackman Is Wrong on Herbalife

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  141
  •  | 
  • Páči sa:  25x

Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. V politike sa venujem aj dôchodkom, daniam a odvodom. Člen strany SaS a komunálny poslanec v Bratislave. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov. Viac na mojom LinkedIn. Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu